Nowa edycja BC

II Wojna Światowa w skali 6mm - bo taka nam pasuje :)

Moderatorzy: Kretus, akkon

Postautor: khamils » pn sty 04, 2010 10:12 am

Wydaje mi się że raczej nie będzie zbyt wielkich rewolucji w armiach. Większość dobrych jednostek dalej takimi jest. Autor nie sprzedaje figurek więc nie musi co chwila wymyślać jak ich opchnąć.

Niewygodne jest jedynie rozbudowanie parametrów (AT, AP, assault)

Wcześniej miałeś krzaczki w postaci *, #, H. Teraz masz po prostu dodatkową kolumnę w niezbyt dużej tabeli. Assault miałem wcześniej tylko nie w głównej rozpisce. Pozostaje się jedynie przyzwyczaić do trochę innego układy rozpisek.

Z nowości spodobały mi się rozszerzone opcje transportu (Amerykanie: Jeeps, Trucks, M3 Half-Track, White Scout Car, M20 Utility, LVT(A), DUKW, Grasshopper). W końcu transport jest szybki i nieco bardziej skuteczny podczas ostrzału (1/40 dla M3 zamiast 1/20).

Zauważyłem też że zwiększono współczynnik ataku dla artylerii rakietowej (do 8) i dodano wersję okrętową (16 ataków). Poza tym niektóre doktryny pozwalają wzywać wsparcie po linii wzroku dowódców oddziałów.
Time goes, you say? Ah, no! Alas, Time stays, we go.
Awatar użytkownika
khamils
Sługa zaufany

Postautor: RIP » pn sty 04, 2010 11:20 am

Racja - nie ma *, #, h, poza tym fajnie że przycieli ilość ataków AP dla czołgów. Znaczenia nabiorą takie sprzęty jak Brummbar :)
RIP
Wolny wojownik

Postautor: MKG » pn sty 04, 2010 7:56 pm

Ja tam zaszalałem i zamówiłem sobie podręcznik w okolicy świąt (chyba pierwszy mój legalnie zakupiony :D) i teraz czekam na dostawę.
Z tego co się wstępnie zorientowałem te zmiany bardzo mi leżą. Rozbicie AP/AT zapewnie skończy dominację uniwersalnych wszystkorozjeżdzaczy i - być może - wprowadzi do gry więcej piechoty i artylerii. A w najgorszym wypadku wprowadzi konieczność wystawiania czołgorozjeżdzaczy i piechotorozjeżdzaczy. :wink:
W kwestii Assaulta - jakoś się tym nie przejmuję. Jak RIP zauważył, są to tak sporadyczne przypadki, że nie ma co sobie nimi głowy zawracać.
Jestem ciekaw tylko, czy podręcznik jest mniej chaotycznie napisany niż BC1. No i oczywiście cieszę się bardzo, że moi Ruscy otrzymali penal infantry :twisted:
Obrazek
MKG
Sługa zaufany

Postautor: Eljot » wt sty 05, 2010 6:02 pm

To ja bym kopie zamowil dla siebie jesli jest taka mozliwosc... oryginalu miec nie musze ;)
Leśny grabarz - poziom 2
Awatar użytkownika
Eljot
Frontowy bywalec

Postautor: RIP » śr sty 06, 2010 3:45 pm

A ja ostatnio policzyłem swoje punkty (w zasadzie zsumowałem tabelkę...) 11k wyszło :) patrząc na ceny w BCII to pewnie do 15k dojdę ;)
RIP
Wolny wojownik

Postautor: Eljot » śr sty 06, 2010 8:16 pm

niedobrze... bo jeszcze dojdziesz do wniosku ze masz za duzo i zaczniesz wysprzedawac... :D
Leśny grabarz - poziom 2
Awatar użytkownika
Eljot
Frontowy bywalec

Postautor: Vazhyl_Okrutny » śr sty 06, 2010 9:33 pm

Eljot pisze:niedobrze... bo jeszcze dojdziesz do wniosku ze masz za duzo i zaczniesz wysprzedawac... :D

I jeszcze będzie gadał, że mu się malować nie chce :)
Mam tyle roboty, że nie wiem, co olać jako pierwsze...
Awatar użytkownika
Vazhyl_Okrutny
Władca Wysokiego Zamku

Postautor: Czarek » sob sty 09, 2010 8:53 am

I jakie wrazenia z nowej wersji zasad gral juz ktos?
Czarek
Krzepki pachołek

Postautor: Pogodyn » ndz sty 17, 2010 9:21 am

Panowie Marcin ma juz zasady ... więc dzwońcie i czytajcie , ja dziś spędziłem pół nocy na książka , zmiany są znaczne i to na lepsze jak na razie.
Pogodyn
Sługa zaufany

Postautor: MKG » ndz sty 17, 2010 10:54 am

Jak na mój gust - na razie po samej lekturze podręcznika - nowe zasady są RE-WE-LA-CYJ-NE!

System w pełni dojrzał, nie jest już półpartyzancką konwesją WM do realiów 2WŚ. Podręcznik jest zredagowany o wiele lepiej, zasady dopracowane (w szczególności LoS) i lepiej uporządkowe.
Wprawdzie doszło kilka nowych zasad, ale nie należę do tych maniaków, którzy chlastają się na myśl o dadaniu paru nowych przepisów do gry.
Nie wnikając w szczegóły - wreście w grze nabierają sensu jednostki inne niż średnie/ciężkie czołgi - w szczególności piechota. Owszem - wciąż BKC jest systemem, w którym głównym zajęciem jest przewalanie formacji pojazdów przez stół, ale kluczem do sukcesu raczej będzie współdziałanie różnych rodzajów wojsk.
Obrazek
MKG
Sługa zaufany

Postautor: Kretus » czw sty 21, 2010 1:08 pm

Ok Panowie, może zatem ktoś zrobi recenzję / opis nowego podręcznika i nowych zasad na stronę główną ?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Frontowy bywalec

Postautor: RIP » pt sty 22, 2010 12:28 am

Jakoś przestaje mi się podobać ta nowa edycja... więcej zasad = więcej niedomówień. Dalej stosowane sa ogólniki, a listy armi cały czas kuleją o "z d... wzięte" parametry. Zasady dowodzenia - jest kilka zagwozdek w związku z formacjami.
Ponoć facet zrobił "resercz", ale poprostu pododawał kilka nowych typów. Wystarczył by 15-minutowy "resercz" np. tu:
http://panzerwaffe.pl/krzemek/galeria.htm
są prędkości do porówanania i przebijalność - wystarczy do porównań AT oraz ruchu...
Elefanty na froncie zachodnim - chyba z kosmosu się wzięły (żaden z tych pojazdów nie pojawił sie nigdy na froncie na zachód od Berlina)
RIP
Wolny wojownik

Postautor: Eljot » pt sty 22, 2010 10:04 am

elefant na zachodnim froncie... coz, slyszalem ze historia IIWŚ wciaz kryje przed nami wiele tajemnic... Woloszanski moglby cos o tym napisac lub jakis program nakrecic... :wink:

a co do recenzji/opisu Kretusie... coz, skoro nie mozna sie doprosic paru zdan od wszystkich uczestnikow by skonczyc opis z imprezy w Rogozenbergu to mysle, ze nie nalezy sie spodziewac nieoczekiwanego nadmiaru tekstow nadsylanych do Vazhyla.
Zasad jeszcze nie poznalem wiec nic chwilowo nie napisze.
Leśny grabarz - poziom 2
Awatar użytkownika
Eljot
Frontowy bywalec

Postautor: LuKa » pt sty 22, 2010 12:28 pm

Eljot pisze:[...]coz, skoro nie mozna sie doprosic paru zdan od wszystkich uczestnikow by skonczyc opis z imprezy w Rogozenbergu[...]

Cóż - muszę się przyznać, że zamarudziłem na tym polu straszliwie ... Problem w tym, że nie pamiętam teraz nic poza Młotem Thora w rekach Pana Lokiego ;)
Nauka na przyszłość jest taka, że takie sprawozdania należy pisać zaraz po imprezie, a może jeszcze w jej trakcie 8)
alea iacta est
Awatar użytkownika
LuKa
Generał X Generałów

Postautor: Kretus » pt sty 22, 2010 12:36 pm

Elefanty na froncie zachodnim - chyba z kosmosu się wzięły (żaden z tych pojazdów nie pojawił sie nigdy na froncie na zachód od Berlina)

Jakieś egzemplarze były na froncie włoskim na pewno... a Anzio to chyba na zachód od Berlina :D
Na pewno pisał o north-west Europe ? Jeśli tak to porażka... W 1 ed chyba było poprawnie.

Edycja: a jednak też nie było poprawnie...

Nie zamierzam też bronić Pete'a na ślepo, bo uważam, że BC to najsłabszy system na silniku Warmastera, ale jesli w grze są trzy stopnie pancerza (6-lekki, 5-średni,4-ciężki) to coby nie wymyślił - parametry będa z "doopy" i już. To prosta gra.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Frontowy bywalec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Blitzkrieg Commander