Panzer Lehr Division - zaczynam zabawę

II Wojna Światowa w skali 6mm - bo taka nam pasuje :)

Moderatorzy: Kretus, akkon

Panzer Lehr Division - zaczynam zabawę

Postautor: MiSiO » pn cze 28, 2010 12:36 pm

Witam,

Zaczynam zabawę z BKC i szukam porady dotyczącej złożenia PLD.
Jesteście mi w stanie poradzić coś zróżnicowanego, w klimacie właśnie dywizji "Lehr"? Rok 1944.

Myślę, że 1000 do 2000 na początek będzie zdrowym wyborem. Planuję coś w stylu "A tale of..." (dla tych co pamiętają antyczne WD). Jednym słowem będę w miesiącu przeznaczał parę zł na 1-2 zestawy i malował.

Najpewniej przyjdzie mi grać z amerykanami niejasnego pochodzenia i formacji.
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: Czarek » pn cze 28, 2010 7:57 pm

Momencik, jak tobie przyjdzie grać z hamerykańcami a ja chcę mieć ruskich, to z kim ty masz zamiar grać beze mnie co??
BTW: cześć Misio!
Czarek
Krzepki pachołek

Postautor: Czarek » pn cze 28, 2010 8:15 pm

Misiu co ja ci mogę poradzić...Pamiętaj że w tym okresie wojny Niemcy z braków sprzętowych oraz ludzkich opierali swoją taktykę na tworzonych adhoc Kampf Gruppe, czyli Grupach Bojowych. Ze względu na to, że na ówczesnym polu walki i przy tych warunkach, nie szło wystawić dywizji pułkami, czy batalionami, wydzielano z poszczególnych pułków pododziały w sile batalionu, czy kompanii, a czasem i plutony, w celu złożenia w miarę efektywnie działającej siły. Polecam ci złożenie mixu grenadierów wspartych czołgami, samobieżną artylerią, haubicami, moździerzami etc, lotnictwa hitlerowcy praktycznie nie mieli. Przykładem znanej Kampfgruppe dywizji Lehr jest utworzona w sierpniu 44 we Francji (z resztek dywizji po ciężkich walkach) Kampfgruppe Hauser
Czarek
Krzepki pachołek

Postautor: MiSiO » pn cze 28, 2010 8:23 pm

Z Tobą tez mi przyjdzie grać! Ba! Z Tobą, Ty zarażaczu grami w 6mm, podły draniu Ty.

Z U.S. Army to planuje w Krakowie :)

Myślałem, co następuje:

- Grenadierów do hanomagów
- kilka StuG III i StuH, bo tego mieli najwięcej (zajebiste pojazdy, jak to mówią, z "ryja" :P)
- kilka IV
- jakieś Kuny
- jakaś pantera i tygrys, pojedyncze sztuki

Znacie może jakiś bardziej konkretny skład tej Grupy Bojowej (jak to pasuje do formacji BKC: Battle Group :))
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: Kretus » pn cze 28, 2010 8:53 pm

Witam.

Pytanie pomocnicze - w jakiej skali zamierzacie grać. 1 podstawka = jeden pojazd, czy 1 podstawka = pluton pojazdów.
Bo jeśli to drugie to na rozsądne punkty nie wystawicie nawet batalionu pancernego z batalionem piechoty, nie wspominając o wsparciu.
BKC jak najbardziej nadaje się do organizowania improwizowanych formacji, typu Kampfgruppen.

Podręcznik i listy macie czy trzeba pomóc ? :wink:
DBA 15mm - III/1ac;III/1b;III/30b(68a);III/40c;2*III/52;2*III/62a;IV/13bc;IV/66
Blitzkrieg Commander 6mm - LWP; Warmaster Ancients 10mm - Burgundia; Warmaster - Wyniosłe Elfy; PMC 15mm - Zielone Ludki; Lion Rampant 28mm - XV wiek; OiM - pludracy.
Awatar użytkownika
Kretus
Frontowy bywalec

Postautor: MiSiO » pn cze 28, 2010 9:40 pm

Podręcznik dostanę w ciągu 10 dni, na urodziny, ale do tego czasu bardzo chętnie zobaczę listy... aż mnie skręca :) (szukałem, tymczasowo, różnych kopii do przejrzenia ale nie mogłem znaleźć)

Wiesz, w sumie mnie jest obojętne ile jednostek przedstawia podstawka :) Pewnie na początku 1 baza - jeden pojazd.
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: RIP » wt cze 29, 2010 5:49 am

Baza=pojazd wydaje mi się o wiele bardziej klimatyczne, choć podręcznik napisany jest raczej baza=pluton, ale można to olać.
Jeśli chodzi o pojazdy - proponuje blisterek StuG III i PzIV (tym bardziej że ponoć nowa forma), ewentualnie Pz V - choć te są dość drogie teraz i mało się opłacają. Resztę wystawiasz raczej po 1-3 sztuki, więc trzeba kupować z kimś do podziału. Dobrą inwestycją okażą się wszelkie ciężkie wynalazki :)
Do scenariuszy świetnie się za to nadają p-pance wszelkiego gatunku.

Jak masz kupować to najlepiej prosto z US - najlepiej się opłaca 4-6 blistrów brać (przesyłka, brak cła).

Jeśli moge zasugerować podstawki, to 20x40mm utarło się w Lublinie - pojazdy równolegle do dłuższego boku, piechota frontem wzdłuż szerszego - jak w warmasterze kawaleria/piechota.
RIP
Wolny wojownik

Postautor: MiSiO » wt cze 29, 2010 7:02 am

Z powodu podstawek, które Wargamer oferuje do Ogniem i Mieczem (m.in. 2x4, z nierdzewnej blachy), na początku zamówię u nich. Potem z USA. V wezmę na pewno, bo są bardzo w klimacie. To, że się nie opłacają punktowo... jak to w życiu. Koszt jednego Tygrysa równał się kilku IV :) Co do dział p-panc to też mam na nie ochotę ale to w drugiej kolejności.

Co do dodatków, to rzeczywiście. 1-3 to połowa blistera... no cóż. Będę mial nadmiar.
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: Kretus » wt cze 29, 2010 7:59 am

Tak, podstawka = pluton jest domyślną skalą gry, wówczas łatwiej zaakceptować poziom abstrakcji. Dla tej skali stworzono też listy armii.

Wybieracie GHQ w 6 mm ?
Blitzkrieg Commander 6mm - LWP; Warmaster Ancients 10mm - Burgundia; Warmaster - Wyniosłe Elfy; PMC 15mm - Zielone Ludki; Lion Rampant 28mm - XV wiek; OiM - pludracy.
Awatar użytkownika
Kretus
Frontowy bywalec

Postautor: MiSiO » wt cze 29, 2010 8:04 am

Tak. 6mm. Na 2x4 będą wyglądały świetnie :) Dowództwo (głównodowodzącego) robicie na 4x4?

Dla mnie do przyjęcia jest każdy poziom abstrakcji. Ważne, żeby gra była miodna. Dlatego czy 1 pojazd to jeden pojazd czy 3-5 pojazdów... kwestia drugorzędna.

Jeszcze takie pytanie:

Czy IVG i IVH różnią się statystykami? Pytam, bo nie podobają mi się jakoś specjalnie te z shurzen'ami. W przeciwieństwie do tych bez nich! :D (fajnie, że StuG i StuH też ich nie maja)
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: Kretus » wt cze 29, 2010 8:33 am

Dowodzący - to zależy. Czasem na większych monetkach, ale czerpiąc wzory z Warmastera uznajemy, że 40*40 to największy dopuszczalny rozmiar.

Nie, poszczególne modele tego samego czołgu zwykle (są wyjątki) nie różną się statystykami, o ile nie mają różnego uzbrojenia. Przy PzIV są dwa rodzaje - "kurz" (do F1 włącznie) i "lang " (od F2 w górę). Z tym że nie pamiętam jak było z seryjnym (?) montowaniem ekranów - grając w 44 roku nie będziesz miał chyba wyboru :wink:
Awatar użytkownika
Kretus
Frontowy bywalec

Postautor: MiSiO » wt cze 29, 2010 9:16 am

Tylko o tyle, że IV miały 75mm - myślę, że kupię te bez ekranów ale to kwestia do przemyślenia "czy aby na pewno". Z ekranami było różnie. :) Da się uzasadnić pojazdy bez nich.
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: khamils » wt cze 29, 2010 1:11 pm

Hej, jeśli bywasz w Krakowie to można by było kiedyś się spotkać i pobawić figurkami. Mam amerykanów na cały okres wojny i sporo ruskich. Mogę też zorganizować stół z makietami.
Time goes, you say? Ah, no! Alas, Time stays, we go.
Awatar użytkownika
khamils
Sługa zaufany

Postautor: MiSiO » wt cze 29, 2010 1:35 pm

Planuje, planuję jako, że Mdzi, kolega z którym planujemy zabawę, mieszka właśnie w Kraku. Co do blatów, to świetny, wyprofilowany blat jest na Strychu. W każdym razie chętnie pogram :) Dajcie tylko kilka tygodni, jak sfinalizuję kilka projektów rozgrzebanych i coś skapnie na figurki. No i jako, że ja nie gram nie pomalowanymi modelami, kilka dni na pomalowanie.
Awatar użytkownika
MiSiO
Krzepki pachołek

Postautor: Vazhyl_Okrutny » wt cze 29, 2010 1:37 pm

MiSiO pisze:No i jako, że ja nie gram nie pomalowanymi modelami, kilka dni na pomalowanie.

No patrzcie ludziska, kilka dni i po problemie. Ech, żebym ja tak umiał :)
Mam tyle roboty, że nie wiem, co olać jako pierwsze...
Awatar użytkownika
Vazhyl_Okrutny
Władca Wysokiego Zamku

Następna

Wróć do Blitzkrieg Commander