Glorious Lands

Różne gry, strategiczne i nie tylko, które kiedyś wzbudziły nasze zainteresowanie.

Moderatorzy: akkon, Getlord

Glorious Lands

Postautor: MKG » czw sie 09, 2018 9:15 pm

Cóż, niektórzy może zauważyli, że dwa miesiące temu zamknąłem wydawnictwo Assault Publishing i utworzyłem na jego miejsce niekomercyjne Assault Publishing Studio. Ale mniejsza o to...
Pierwszą wypuszczoną grą jest Glorious Lands. Jest to "powiększony skirmish" (czyli skala 1:1 modele podstawkowane osobno, po kilkadziesiąt na stronę, ale działające w oddziałach 4-12 ludków). Gra bazuje na mojej, bardzo mocno zmodyfikowanej mechanice Heroic Ballads (polska wersja: "Ballady o Herosach").

Z ciekawostek:

  • System aktywacji bazujący na inicjatywie oddziałów ustawia częściej bohaterów w roli dowódców a nie siepaczy. Mogą oni wprawdzie często namieszać również w walce, są lepiej wyszkoleni/fartowniejsi/chronieni przez bogów, ale zdecydowanie nie są nieśmiertelni - jeden udany cios i do piachu, więc zawsze trzeba sie zastanowić, czy warto aby ryzykowali, szczególnie, że mają ważniejsze rzeczy do roboty takie jak aktywacja oddziałów na ich inicjatywie, zbieranie oddziałów czy wzywanie posiłków.
  • Scenariusze są generowane losowo z 1-3 celami o równej wadze punktowej - od zbobycia czegoś do zabicia wrogiego generała.
  • Prosta sztuczka w zasadach czyli możliwość atakowania tylko jednego z 2 najbliższych oddziałów powoduje, że ważna jest zarówno inicjatywa jak i wzajemne ustawienie oddziałów.
  • Starałem się aby każda z jednostek miała jakąś sensowną rolę na polu bitwy. Piechota, szczególnie z możliwością utworzenia muru tarcz, trzyma linię, łucznicy i maszyny zmiękczają przeciwnika przed walką i pow, ciężka jazda i potwory przełamuje linię etc.
  • Testy złamania zależą od konkretnego ataku, ale ich efekt niezdania od całości strat. Np. oddziały które nie straciły 1/4 stanu zdają testy automatycznie, a im bardziej pocharatany oddział tym bardziej skory do ucieczki.
  • Gra bardzo fajnie działa w 3D, oddziały mogą się wspinać, przeskawiwać rozpadliny czy zeskakiwać. Przy standardowym stole ma to małe zastosowanie, ale można sobie urządzić walki w podziemiach lub miastach ze skakaniem po dachach :)
  • Działa w dowolnej skali między 15mm a 32mm. Dla mnie skalą z wyboru jest 15mm. Przy czym listy armii zaplanowane są tak, że zwykle można użyć oddziałów robionych pod inne gry, np. Lion/Dragon Rampart, Łorhammery, HoTT etc.
  • Ma dość klasyczne, generyczne listy armii, umożliwiajace bitwy w najpopularniejszych settingach.
  • Gra jest do pobrania za darmo i jest w wariancie "printer friendly".

Więcej szczegółów na http://www.assaultpublishing.com

Pozdrawiam,
Marcin
Obrazek
MKG
Sługa zaufany
 
Posty: 106
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 9:44 am

Wróć do Inne gry

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron