Zasady kampanii na Jesienne 2011

Informacje o imprezach Warmasterowych, organizowanych samodzielnie oraz jako punkty programowe konwentów

Moderatorzy: Kretus, akkon, Getlord

Postautor: Vazhyl_Okrutny » ndz paź 30, 2011 9:51 pm

Moi drodzy parafianie, nie będziemy montować nowych zasad tuż przed imprezą. Zasad Ancienta nie zna jeszcze więcej osób, niż tych, którym zdaniem Zorga zasady się mylą lub o nich selektywnie zapominają.
Nie ukrywam, że zasady Warmaster Ancient/Medieval są lepsze, bardziej przemyślane, wynikające z wieloletniego testowania WM, ale nie widzę realnej nagłej możliwości przeniesienia zasady szarży na narożnik, pochodzącej z WM:A. Mimo podobieństw jest tam kilka fundamentalnych różnic, ot chociażby walka wręcz trwająca tylko dwie rundy (co zmienia całkiem oblicze bitwy).
W WM mieliśmy dwie alternatywy - albo szarża podręcznikowa albo Trial Charges. Wiele lat temu, głównie na skutek działań Getlorda - wybraliśmy Trial Charges, z wyraźnym podziałem na strefy. Moim zdaniem te zasady, łącznie z szarżą w inną ćwiartkę, są na swój sposób zbalansowane, pozwalają na nadanie dynamiki walce wręcz i skrócenie czasu jej trwania - dając w oczywisty sposób większe szanse atakującemu. O to chodzi w tej grze, żeby atakować i niszczyć przeciwnika, a nie przepychać się przez pół bitwy, jak ma to miejsce w WM:A lub WM:M. Równie dobrze - używając argumentu "głupoty w zasadach" - można odbijać piłeczkę, twierdząc, że bez sensu jest, że z dwóch oddziałów, które stojąc widzą wroga i mają go w zasięgu ruchu na tyle, że nawet mogłyby go objechać dookoła, jeden nie może włączyć się do walki wręcz, bo front przeciwnika zasłonił mu o grubość włóczni sojuszniczy oddział.
Krótko mówiąc - jestem zdecydowanie przeciw kombinowaniu w zasadach szarży i implementowaniu ich z innych gier, różniących się wyraźnie charakterystykami oddziałów, ich możliwościami w walce i ogólnie samą ideą obrazowania tego, co dzieje się na polu bitwy.
Po Jesiennych - jeśli nadal będzie zainteresowanie tematem szarży - można wrócić do dyskusji. Wtedy będzie (teoretycznie) pół roku do Wiosennych na nagranie się w domach i u kolegów, przetestowanie zasad szarży na róg i na podstawie realnie rozegranych bitew wyrobienie sobie zdania na temat tego, czy to rzeczywiście dobra zasada, pasująca we wszystkim do wersji fantasy WM, w którą gramy. Pozostaje tylko kwestia tego, kto rzeczywiście poświęci temu wystarczającą ilość czasu, żeby przy kolejnej okazji do grupowego grania jasno powiedzieć - aha, gramy szarżę na róg, wszyscy wiedzą, o co chodzi?
Mam tyle roboty, że nie wiem, co olać jako pierwsze...
Awatar użytkownika
Vazhyl_Okrutny
Władca Wysokiego Zamku

Postautor: Zorg » ndz paź 30, 2011 11:02 pm

Czyli dokańczając nasze rozważania - na czym stoimy?

Na tym, że przy zajętym froncie i odpowiedniej widoczności oddział może zaszarżować wroga w strefę boczną.

-jeśli tak to proszę Vazhylu dopisz to w miejscu gdzie napisałem, że nie można tego robić tak żeby wszyscy mieli jasność od początku na jakie zasady gramy.

najlepiej też dodać ten ładny schemat, który tu wrzuciłeś parę postów temu...
Remember, oh lord, that we owe our fortune to the gods and our misfortune to ourselves and ourselves alone.
Awatar użytkownika
Zorg
Wolny wojownik

Postautor: Zaborax » pn paź 31, 2011 1:56 am

I zapewne po zastosowaniu powyższego schemaciku, pozostałe 2 standy kawalerii dostawią się do NAROŻNIKÓW z boczku, co by jatkę szybciej zakończyć....
To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że z moimi starymi poczciwymi brodaczami, nie ma po co przyjeżdżać...

Ale ok, jak sobie organizatorzy życzą, tak będę grał, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Seek honour as you act
and you will know no fear
Zaborax
Wolny wojownik

Postautor: akkon » pn paź 31, 2011 8:26 am

Oczywiste, że i ja tak będę grał, jeśli naturalnie będę mógł przyjechać.
Tylko chodzi o to co zwykle, czyli by wszyscy wiedzieli jak gramy - a co najczęściej wynika z nieuważnego przeczytania informatora albo zgoła nieprzeczytania.
Polski Album Gołębi Rasowych
Imperium 3000+ pkt
Szlachetne Elfy 2000 pkt
Bretonnia / Krzyżacy 1500 pkt
Orki 170 pkt/1500 pkt
Awatar użytkownika
akkon
Strażnik Ksiąg

Postautor: Getlord » pn paź 31, 2011 7:32 pm

Madrego to i przyjemnie posluchac. W informatorach zwykle byla nota wedlug jakich zasad szarzy gramy, ale malo kto zasady turnieju czyta.
Getlord
Awatar użytkownika
Getlord
Strażnik Ksiąg

Postautor: Zaborax » śr lis 02, 2011 10:39 am

To ja znowu pozwolę z konkretnym pytanie o zasady Kampanii:

nie zauważyłem ograniczenia dotyczącego Kamieni Spaczenia - czy jest jakaś dozwolona ilość Kamieni do użycia na turę?? Trzeba mieć przynajmniej 1 maga/kowala, aby korzystać z Kamieni ale czy jest limit wykorzystywania Spaczenia na turę/magów/kowali, czy też free-for-all & as U wish??
Seek honour as you act
Zaborax
Wolny wojownik

Postautor: Vazhyl_Okrutny » śr lis 02, 2011 12:01 pm

Zaborax pisze:To ja znowu pozwolę z konkretnym pytanie o zasady Kampanii:

nie zauważyłem ograniczenia dotyczącego Kamieni Spaczenia - czy jest jakaś dozwolona ilość Kamieni do użycia na turę?? Trzeba mieć przynajmniej 1 maga/kowala, aby korzystać z Kamieni ale czy jest limit wykorzystywania Spaczenia na turę/magów/kowali, czy też free-for-all & as U wish??

Zorg nie sygnalizował, żeby miały być jakieś ograniczenia, ja zaś - na chwilę obecną nie mam zdania, czy trzeba takie ograniczenie wprowadzać. Intencja autora pomysłu jest raczej taka, żeby Kamienie zbierać na koniec gry, natomiast widzę, że rysują się tu koncepcje, żeby w ostatniej bitwie użyć maksymalnej liczby posiadanych kamieni spaczenia, żeby w ten sposób zmienić jej wynik - a to jest już sprawa do rozważenia.
Zorgu, co o tym sądzisz?
Mieć na przykład osiem przerzutów na całą bitwę - czy przeciwnik będzie z tego zadowolony? :)
Awatar użytkownika
Vazhyl_Okrutny
Władca Wysokiego Zamku

Postautor: Zorg » śr lis 02, 2011 7:01 pm

Takie jest prawo, jesli ktos oszczedzal przez cala kampanie to moze uzyc sobie ich ile chce. Przeciwnik również może oszczędzać i gdy przeciwnik przerzuci x trafien to obronca sobie przerzuci np. x save`ów na 4+ ;)

W zamyśle żadnego ograniczenia nie było.
Remember, oh lord, that we owe our fortune to the gods and our misfortune to ourselves and ourselves alone.
Awatar użytkownika
Zorg
Wolny wojownik

Postautor: Getlord » śr lis 09, 2011 11:10 am

Czy moglibyśmy określić zestaw zasad oficjalnych obowiązujący na Jesiennych Spotkaniach z Warmasterem 2011?

Mam na myśli:
1. Living rulebook
2. Errata do Living rulebook
3. Warmaster Armies (za wyjątkiem Wysokich Elfów i Demonów)
4. Errata do Warmaster Armies
5. Warmaster Trial Armies, a w szczególności Tournament Armies (głównie dla Wysokich Elfów, Demonów, Goblinów, Najemników etc.)

Czy dobrze rozumiem? Na kilku ostatnich turniejach gdzie uczestniczyłem, zasady Tournament Armies były obowiązujące.

Co z armiami eksperymentalnymi: Leśne Elfy, Krasnoludy Chaosu, Zwierzoludzie, Kislev?

Oto link do zasad oficjalnych na naszym forum, gdzie wszystkie powyższe punkty są zawarte (włącznie z szarżami):
http://www.warmaster.pl/forum/viewtopic.php?t=378
Getlord
Awatar użytkownika
Getlord
Strażnik Ksiąg

Postautor: Vazhyl_Okrutny » śr lis 09, 2011 2:52 pm

Ja myślę, że gramy tak, jak ostatnio, czyli z kompletem errat + armie turniejowe + armie trial.
Awatar użytkownika
Vazhyl_Okrutny
Władca Wysokiego Zamku

Postautor: Getlord » śr lis 09, 2011 10:34 pm

Ponadto zgodnie z uwagą Zorga, na razie wygląda na to że gramy na brejk punktowy.

Jesli ktos ma jakies uwagi co do tego punktu zlamania lub do szarzy prosze o dyskusje w odpowiednich watkach na forum zasad alternatywnych i testowych.
Getlord
Awatar użytkownika
Getlord
Strażnik Ksiąg

Postautor: Zaborax » śr lis 09, 2011 10:39 pm

Myślę, że na tym etapie zamiast zachęcać do dyskusji rzeczonej, lepiej zachęcać do przeczytania stosownych zasad :-)
A ewentualną dyskusję nad wyższością Świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem..... wrrróóóóć!!! - break'a punktowego nad oddziałowym :lol:
lepiej przełożyć na po-imprezie, bo inaczej.... niezły burdel będziemy tu miały, siostry :twisted:
Seek honour as you act
Zaborax
Wolny wojownik

Postautor: Getlord » śr lis 09, 2011 10:44 pm

Hmm... Jakby ci to powiedzieć. Zerknij tu: http://www.warmaster.pl/forum/viewtopic.php?t=43

Cztery strony napierdalanki. :twisted: Nawet zapomniałem ile to było już gadania. :)
Getlord
Awatar użytkownika
Getlord
Strażnik Ksiąg

Postautor: bejzkik » śr lis 09, 2011 10:58 pm

o co za wspomnienia. mialem wtedy jakies 17 lat
Jestem tu już 15 lat. A jeszcze przed chwilą byłem piękny, młody i nie zdegenerowany przez to towarzystwo
Awatar użytkownika
bejzkik
Zasłużony Kwatermajster

Postautor: Getlord » czw lis 10, 2011 10:24 am

Czy mozna prosić organizatorow o okreslenie kryteriow remisow, o ile w ogole są one mozliwe. To chyba wazny temat.
Getlord
Awatar użytkownika
Getlord
Strażnik Ksiąg

PoprzedniaNastępna

Wróć do Imprezy