O Elfach Wysokiego Rodu

Armia Elfów Wysokiego Rodu należy do pierwszych sześciu armii opublikowanych w pierwszym podręczniku do gry Warmaster. Figurki i modele dla wszystkich jednostek były dostępne w ofercie Games Workshop.

Od dawna elfy uznawane były za najstarszą i najbardziej cywilizowaną rasę w historii znanego świata. Pisane dzieje elfów sięgają ośmiu tysięcy lat wstecz i stawiają ich jako ojców sztuki i magii... Drobne korekty dziejów odebrały elfom nieco ich chwalebnego blasku, bowiem to właśnie rasie jaszczurów z Lustrii przyznano palmę pierwszeństwa w dziedzinie techniki i magii, a podstawą ich ukrytej w błotnistych dżunglach cywilizacji stały się okruchy wiedzy zmiecionej przez kosmiczny kataklizm nieziemskiej rasy Przedwiecznych. Żeby nieco wyprostować meandry historii, w ostatnich przekazach stwierdzono, że również przodków elfów oświetliła resztka blasku upadłej rasy kosmicznych wędrowców, pozwalając im najwcześniej na wkroczenie na ścieżki rozwoju cywilizacyjnego i zajęcie tak wysokiej pozycji wśród wszystkich żyjących ras i istot.
Ojczyzną elfów jest wyspowe królestwo Ulthuan, skąd wyruszyli oni rozpraszając się po całym świecie. Z biegiem czasu elfy osiągnęły pełną dominację na oceanach, a ich szlaki żeglowne docierały do elfich portów i kolonii położonych we wszystkich zakątkach globu. Położony w centrum wielkiego oceanu, pomiędzy Starym i Nowym Światem kontynent Ulthuan ma kształt gigantycznego pierścienia, wewnątrz którego znajduje się Wewnętrzne Morze, zaś lądowy obwarzanek podzielony jest na szereg dominiów, którymi rządzą magowie i książęta, a władzę nad wszystkimi z nich sprawują Król i Królowa Ulthuanu. Wśród elfich krain wyróżnia się Królestwa Wewnętrzne, leżące nad Morzem Wewnętrznym oraz Królestwa Zewnętrzne, których wybrzeża oblewa wielki ocean. Wokół Ulthuanu istnieje jeszcze dodatkowy pierścień niezliczonych wysp i wysepek, zgrupowanych w szereg archipelagów, których skaliste brzegi stanowią dodatkową przeszkodę w dodarciu do granic ojczyzny elfów.
Kontynent Ulthuan to miejsce niesamowite, promieniujące pierwotną magią i przyjmujące na siebie mroczną energię pochodzącą z Pustkowi Chaosu. Magiczne wiry i strumienie nieziemskiej mocy kłębią się nad ojczyzną elfów, zaś przed totalną katastrofą i rozprzestrzenianiem się fali Chaosu Ulthuan chroni moc czerpana z kamiennych kręgów i płynąca z elfich świątyń, kontrolowana przez magów.
Elfy to istoty wysokie, szczupłe, z ich postawy emanuje duma i dostojeństwo. Na pozór wydają się kruche i delikatne, jednak są wyjątkowo silne i odporne. Żyją bardzo długo, w ludzkim pojęciu czasu wydają się wręcz nieśmiertelni, są o wiele odporniejsi na wszelkie przeciwności losu, trud i choroby. Tysiąclecia rozwoju pozwoliły im doprowadzić do granic nie osiągniętych przez inne rasy umiejętności magiczne i rzemieślnicze, technikę, sztukę i prawo. Doskonali wojownicy, mistrzowie miecza i łuku, znakomici rzemieślnicy, wreszcie magowie o mocy dorównującej czasem bogom. Wytwory elfiej techniki, czy to broń, czy biżuteria, czy miasta, czy okręty - wszystko jest na swój sposób doskonałe, perfekcyjnie wykonane i po prostu piękne. Elfy lubują się w klejnotach i zdobią nimi wszystko, co tylko jest możliwe, stąd nawet najprostsze i zdawałoby się, pospolite elfie przedmioty przez inne rasy uważane są za dzieła sztuki. Szczególnie znana jest w świecie elfia broń oraz pancerze, częstokroć o magicznych właściwościach, której sztukę wytwarzania elfy zgłębiały od tysiącleci. Miecze przekazywane z pokolenia na pokolenie, zbroje i tarcze o jakości, której nie dorównują wytwory innych ras (no, może poza krasnoludzkimi) - każda z tych rzeczy posiada własną historię, a niektórych z nich krążą od wieków legendy.
Zalążki wiedzy magicznej, jaka została przekazana przodkom elfów przez Slannów pielęgnowane przez millenia wydały wspaniałe owoce, a magowie elfów uważani byłi za najpotężniejszych na świecie, zaś ich moc służyła ochronie świata przed potęgą Chaosu. Wprawdzie po rozpoczęciu bratobójczych elfich wojen część tej wiedzy zasiliła zastępy nieprzyjaciela, nie mniej jednak podczas swoich dziejów szlachetne elfy zawsze dzielnie stawiały czoła wrogowi, a znaczny udział w ich sukcesach mieli właśnie magowie. Były w historii szlachetnych elfów ciemne plamy, z rewoltą Malekitha na czele, tragiczne w swych skutkach wojny z krasnoludami czy oddzielenie się leśnych elfów, ale nie należy zapominać bezmiarze ofiar, jakie poniosły elfy podczas obrony Ulthuanu przed hordami Chaosu oraz w swoich ekspedycjach ratunkowych w Starym Świecie. Wspaniali wojownicy i potężni magowie stali się nauczycielami dla przedstawicieli innych, młodszych ras, starając się pokazać im, czym jest szlachetność, odwaga i odpowiedzialność za siebie i innych.

Vazhyl Okrutny